Máte záujem o velkoobchodní spolupráci? Obchodní zástupce dohledáte v kontaktech. Chcete nakupovat v B2B zóně našeho e-shopu?
Argus CZ s.r.o. logo
0
0 Kč
Sdílet

Jak motivovat dítě k učení

...a děti jsou zpět ve školních lavicích

Jak motivovat dítě k učení

 


Možná právě zjišťujete, jaké další nečekané následky pro vás má koronavirová krize. Přesto, že pro vás bylo velmi náročné zvládat domácí výuku a těšili jste se, až vaše ratolest opět překročí bránu školy, nyní zjišťujete, že děti, které se už tak moc těšily do školy za svými kamarády, zapomněly jak se ve škole soustředit a správně učit.

 

Motivovat dítě do učení je pro některé rodiče složité i bez více jak roční pauzy. Po návratu do školy rychle zjistí, jak se mají spolužáci, a poté, co si užijí prvních pár přestávek, přijde neodmyslitelná druhá část mince, minimální zájem o učivo a otrávený obličej s každým domácím úkolem. Jako rodič víte, že bez vzdělání si vaše dítě v životě jen stěží poradí. Jste proto ochotni investovat dostatek času i energie, abyste mu pomohli, vaše dítě to má však zatím jinak a důležitost vzdělání ho nejspíše prozatím nezajímá.  Jak v dětech probudit ten správný elán a touhu uspět?

 

Nátlak ani strašení nepomůže

Pokud používáte starou dobrou metodu zákazů a vyhrožování, asi zjistíte, že to moc nezabírá. Ano, každé dítě je jiné, možná se zlepší, poslechne vás, ale lásku ke studiu a přirozenou touhu po úspěchu tímto způsobem prostě nenastartujete. Škola má naučit vaše dítě disciplíně a pravidelnému režimu. Pokud začnete s tímhle učením dříve, ušetříte si do budoucna pár bezesných nocí. Dítě bude vědět, že jsou určitá pravidla, která se dodržují. Přitom nepředpokládejte, že pokud dítě strašíte tím, že bez vzdělání skončí jako popelář, bere jako něco špatného. Je možné, že se mu tohle povolání zrovna líbí. Dejte si tu práci a trpělivě mu vysvětlujte, o co lehčí život povede a jaké možnosti bude mít, pokud vzdělání nepodcení. A naopak jaké komplikace přinese život bez vzdělání. Dítě nechápe veškeré souvislosti, proto mu jedna věta opravdu nic moc neřekne. Zkuste mu to polopaticky vysvětlovat. Začít můžete zrovna tak i nákupem nových školních potřeb, které u distančního způsobu učení nebyli doma až tak potřebné. U nás najdete krásné školní potřeby pro děvčata i chlapce.
 

Pozitivní motivace a zvědavost

Asi vás to nepřekvapí, ale po dobrém prostě získáte víc, než po zlém. I vy určitě radši zavoláte mamce, když víte, že na druhé straně uslyšíte radost v jejím hlase, než když posloucháte nespokojenost a výčitky, proč voláte po tak dlouhé době. Je potřeba dítěti naslouchat a pořád mít v hlavě, že to vám nic nedělá naschvál. Berte věci s nadhledem a myslete na to, že vždy je cesta, kterou se vydat.  Uvědomte si, že v životě vašeho dítěte nejste bachař, jste přítel a průvodce, tak mu pomáhejte a probouzejte v něm zdravé sebevědomí. Nechte ho řídit si svůj život v mezích, které jsou pro vás přijatelné. I malé dítě se zajímá o věci kolem sebe, zvědavost je přirozenou vlastností každého z nás. Zájem opadá, pokud dítě věc už zná nebo je příliš těžká, proto sledujte a balancujte mezi podporováním zvědavosti, soběstačnosti a vaší pomocí. Své obavy si přitom nechte radši pro sebe, naopak rozvíjejte to, v čem vidíte jeho potenciál. Jako příklad můžou být dítěti uvedeny známé postavičky Mickey a Minnie, také měli motivaci stát se slavnými a chtěli rozdávat radost dětem a to se jim podařilo, jsou s námi již 93 let.
 

Za odvedou práci přijde odměna

Stejně jako vy dostáváte za dobře odvedenou práci svůj plat, je potřeba i dítě čas od času trochu motivovat. Málokteré dítě má přirozený smysl pro zodpovědnost, proto ho to musíte naučit, a i když se bude možná ze začátku trochu vzpouzet, je potřeba pravidla dodržovat. Jakmile párkrát povolíte, dítě velmi rychle pochopí, že je šance uspět, proto buďte opravdu důslední. A pro jistotu upozorňujeme, že tento přístup musí zastávat oba rodiče. Není možné si hrát na hodného a zlého poldu, jelikož dítě neuvěřitelně rychle vycítí, jak toho využít. Přitom slibovat nemusíte žádné veledary, stačí se třeba jen domluvit, že na počítač bude moci, jakmile dopíše úkoly. Postupně by se však měla probudit vlastní zvědavost a touha být lepší. A dítě pak přestane vše dělat jen s vidinou odměny. Odměnou také může být volný čas strávený nad kreativním tvořením. Lepení obrázků, šití postaviček, které můžou děti doprovázet i do školy v podobě přívěšků na školním batohu, nebo si udělá vlastní obrázek na zeď? To už je na vás rodičích, protože své dítě znáte nejlépe co ho baví a jak jej odměnit za učení.

Ticho a klid

Stejně jako učitelé nepovolují telefony nebo notebooky při svých hodinách, odstraňte vše, co může vaše dítě při studiu rušit.  Nejde přitom o trest, jen mu pomáháte se lépe soustředit. Čím dříve úkoly dopíše, bude mít ke svým hračkám opět přístup. Místo na dělání úkolů by zároveň mělo být místem klidným, dobře osvětleným, pohodlným, stranou od ostatních vzruchů. Můžou však s ním být na stole jeho školní kamarádi, kteří po při učení pozorují a dívají se na něj třeba ze stojánku na pera a tužky

 
I cesta je cíl

Pokud dítě odměníte pouze za hmatatelný úspěch, může se stát, že se začne vyhýbat věcem, ve kterých neexceluje, protože se bude bát neúspěchu. Dítě se pak naučí posuzovat úspěch jen na základě ocenění, což není ideální. Naopak pokud budete dítě motivovat a chválit i za pokusy, naučíte ho věci nevzdávat, nevyhýbat se jim a neúspěch chápat jako příležitost ke zlepšení.

Najděte pomoc

Pokud nic nezabírá, není od věci potkat se s učitelem a poradit se. Zaprvé pedagog uvidí, že vám na prospěchu dítěte záleží a o problémech víte. Ocení, že jste ochotna si nechat poradit a hledáte cestu. Zadruhé můžete opravdu zjistit, jak jinak s vaším potomkem pracovat a najít způsob, který bude vyhovovat všem.

Sdílet

SB Admin